armağan ekonomisi

biz kara kabare topluluğu olarak, sözümüzü yalnızca sahne üzerinde söyleyip, sonra üretim/tüketim açısından aynı kalıpları tekrarlamanın vicdanımızı rahatsız ettiğini bulduk. inandığımız, hayalini kurduğumuz dünyayı ve ilişki biçimlerini gerçekleştirmek için, ne zaman geleceği belli olmayan bir toplumsal dönüşümü beklemek istemedik.
 
bir yandan emeğimizin de değerli olduğunu, kendi ihtiyaçlarımızı da görmezden gelmememiz gerektiğini hissediyorduk. işte bu çerçeve içinde, bolo bolo, armağan çemberi, kutsal ekonomi gibi kavramlardan aldığımız ilhamla, kalplerimize bir soru sormaya karar verdik:
 

“gerçekte” neye ihtiyacımız var?

paraya hepimizin ihtiyacı var. ama “gerçekte” paranın alacağı şeye ihtiyacımız var.

oyunumuzu seyirciyle biletiks gibi araya giren üçüncü taraflar olmadan, ihtiyaçlarımızı karşılamak için tek strateji olarak sadece parayı kullanmadan paylaşmaya karar verdik. her oyun için güncellenecek olan bu listeyi veb sitemizin ana sayfasında bulabilir, her salı oynanacak “ZBAM!” oyununu için içinizden hangi armağanı vermek geliyorsa işaretleyep rezervasyon yaptırabilirsiniz
 
denediğimiz yöntem başarılı olabilir ya da olmayabilir. bizim için önemli noktalardan biri de, bizim başarımızdan bağımsız olarak bu deneyimin başkalarına da ilham ve umut olması, büyük resme katkıda bulunması. bu bağlamda listede bir de “kumbara” göreceksiniz. her ay için desteklemek istediğimiz topluluklardan oluşan bu listedeki linkler sizi bağış sayfalarına götürecek. bu yöntemle topluluklar arası bir dayanışma deneyimlemek istedik.
 
ne zaman ve nasıl?
 
25 ocak cuma gübü prömiyer yapacağız, sonra her salı saat 20.30’da maya sahnesinde oynayacağız. listemiz her oyun için güncellenecek. liste, üstünde yazılı olan oyun günü için rezervasyon sağlayacak. yerler tükenirse liste minik bir kutlama mesajıyla kapanacak. her çarşamba sabahı, bir sonraki salı için rezervasyon yapabileceğiniz taze armağan listesi yayınlanmış olacak.
 
biletiks gibi tiyatro ile seyirci arasına giren kuruluşların sağladığı en önemli özelliklerden biri kolaylık. seyircimizle bağlantı kurmaktaki kolaylıktan vazgeçmek istemiyoruz. o yüzden en basit haliyle, o hafta oynayacak oyun için listedeki bir veya birçok armağan kalemini tıklayıp gönder tuşuna basmanız yeterli olacak. her türlü soru için 7/24 ulaşılır olacağız. daha fazla bilgi için “sık sorulan sorular?” kısmını inceleyebilirsiniz.
 
gelin, hayalini kurduğumuz dünyayı bugün ve şimdi deneyimleyelim!
 
e-posta adresimiz: [email protected]
telefon: 0535 025 02 71