topluluk öyküsü

kara kabare topluluğu, toplumsal dönüşümü kişisel dönüşümle eşzamanlı olarak ele alan ve buna hizmet edebilmek için tiyatroya köklenen, daha güzel dünya hayalini şimdi ve burada hayata geçirmeyi niyet eden insanların, araştırma yapmak, keşfetmek, oynamak, üretmek, birlikte öğrenip büyümek, armağanlaşmak için bir araya geldiği, şiddetsizliği ve hiyerarşisizliği ilke edinen bir alan.
topluluk deneyim derlemesine armağan ekonomisiyle ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

2011’de şirvan akan’ın yazdığı, selin zafertepe’nin yönettiği “meymenetsiz musibet” adlı oyunla kurulan, 2021’de 10. yılını kutlayan kara kabare, sahnedeki öz ve biçimin yanı sıra, tiyatronun “üretim/tüketim” biçimi üzerine de kafa yoran, bu alanda yeni yollar araştıran, kendi içinde hiyerarşi üretmemeye özen gösteren ve toplumsal barışa katkıda bulunmaya niyet koyan, şiddetsiz bir sanatçı topluluğu haline geldi.

ikinci oyunumuz “kamamber”, şirvan akan tarafından yazılıp yönetilmiş, tek perdelik bir “arabesktease” olarak tasarlandı ve 2015 yılında, burcu halacoğlu, defne koldaş, nilay erdönmez ve selin zafertepe tarafından, gözde berberoğlu özen’in besteleriyle sahnelendi. 2016 sezonunda maya sahnesinde perde açan oyun, armağan ekonomisi yöntemiyle seyircisiyle buluşmaya başladı ve aynı yıl, direklerarası özgün yeni oyun ödülüne layık görüldü.

üçüncü oyun “ZBAM!”, çeşitli birey ve topluluklarla çemberleyen şirvan akan’ın kendisine armağan edilen yaşanmışlıkları harmanlamasıyla oluşturuldu. tamamıyla seyircinin sponsorluğuyla sahnelenen, yani kara kabare’nin önceki oyununda seyircinin bu oyun için bıraktığı nakit para armağanıyla prodüksiyonu yapılan ZBAM!, 2020’de pandemi sebebiyle perde kapattı. 

topluluk sahnelere dönme zamanı gelene kadar “açık çember @karakabare” çemberleriyle büyük topluluğa katkıda bulunmanın yollarını araştırmaya devam ediyor.